100

Google’da İlk Sayfada Çıkmak İçin Yapmanız Gereken 6 Hamle

Google’da İlk Sayfada Çıkmak İçin Yapmanız Gereken 6 Hamle

Herkese merhabalar! Bugünkü blog yazımızda çoğu kişi tarafından merak edilen ve bir hesaplaması var mıdır diye sürekli araştırılan bir konuyu ele alacağız; Google’da ilk sayfada çıkmak.

 

2015 yılından itibaren SEO’da bazı şeylerin kökten değiştiğini söyleyebiliriz.  Arama motoru yazılımları her geçen gün daha akıllı yapılarla karşımıza çıkıyorlar. Bu akıllı yapıların artık kullanıcı davranışlarını takip ettiğini, bu davranışlara göre sıralama faktörleri geliştirdikleri de yadsınamaz bir gerçek. Peki daha karmaşık bir hal alan SEO’da, ilk sayfada yer almak için neler yapmak gerekiyor?

 

  1. Kullanıcılarınız İçin Site Oluşturun!

Yukarıdaki paragrafımızda arama motoru yazılımlarının kullanıcı davranışları üzerinden siteleri çeşitli faktörler üzerinden değerlendirdiklerini yeniden belirtmekte fayda var. Bu nedenle sitenizi kullanıcılarınızın rahat bir şekilde kullanabileceği, istediği bilgiye en kısa sürede ulaşabileceği bir şekilde düzenlemelisiniz.  Site içi mimarinizi oluştururken bu noktaya dikkat ederseniz aslında SEO uyumlu bir yapı için de ilk adımı atmış olacaksınız.

 

  1. Anahtar Kelime Analizinizi Yapın!

Organik trafik anlamında iyi bir noktaya gelmek istiyorsanız kullanıcılarınızın arama yaptığı anahtar kelimeleri iyi bir şekilde analiz etmelisiniz. Direkt olarak ilk sayfayı hedeflediğiniz kelime veya kelimelerle birlikte long-tail diye tabir ettiğimiz uzun öbekli arama sorgularını da hedeflemelisiniz. Bunun için Google’ın anlık sorgu sonuçlarını da inceleyebilirsiniz.

google'da ilk sıraya nasıl çıkılır

Yukarıda gördüğümüz arama sorgularında Google’da ilk sayfa için;

“Google ilk sayfada çıkmak”, “Google’da ilk sırada çıkmanın yolu”, “Google’da ilk sayfada nasıl çıkılır”, “Google’da ilk sırada çıkmak için” gibi arama sorgularının da yapıldığını görüyoruz. İçerik ürettiğiniz bir anahtar kelime ile ilgili araştırma yaparken bu kelimeleri de içeriğinizde kullanmanız size fayda sağlayacaktır.

3. Site İçi SEO’nuzu Eksiksiz Yapın!

Arama motoru yazılımları son yayınladıkları güncellemeler doğrultusunda yeni yayına giren, mevcut SEO operasyonlarını yürüten siteler için açık bir mesaj vermeye başladılar; “Site içi SEO’nuzu tamamlamadan operasyonlarınıza başlamayın!”

İlk maddede belirttiğimiz kullanıcılar için sitenizi optimize etmeniz yönünde salık verdiğimiz konuları iyi incelemelisiniz. Gün geçtikçe artan internet sitesi sayısı nedeniyle, arama motoru yazılımlarının yükü de artıyor. Bu nedenle arama motoru yazılımlarının işini teknik tarafta ne kadar kolaylaştırırsak bizim için o kadar iyi olacaktır.

 

4.  Site İçi İçeriklerinizi Optimize Edin!

Anahtar kelime analizinin ardından site içi içeriklerinizle ilgili planlama yapmanız gerekiyor. Kullanıcılarınızın ihtiyaçlarına çözüm bulan, arama yaptıkları konularla ilgili en iyi bilgiyi bulabilecekleri içerikleri üretmeniz ve sunmanız gerekiyor.  Kullanıcılar için içerik üretirken SEO anlamında da dikkat etmeniz gereken nokta, anahtar kelime yoğunlukları. Burada yapmanız gereken, sadece anahtar kelimeleri kullanarak spam içerikler üretmek değil, en iyi şekilde kullanıcıya hitap eden içerikler üretmek. İyi bir içerik ürettiğinizi düşünüyorsanız ve anahtar kelime yoğunluğunuzu öğrenmek istiyorsanız konu ile ilgili olarak anahtar kelime yoğunluğunu ölçen araçları kullanabilirsiniz.

Artık Google, kendisinin kullanıcıya en hızlı en iyi bilgiyi sunmak için çalıştığı gibi, sitelerin de bu doğrultuda çalışmasını istiyor ve buna göre sıralama faktörlerini belirlediğini söylüyor!

5.  Rakiplerinizi Belirleyin ve Analiz Edin

rakip analizi nasıl yapılır

Site içi SEO’nuzu eksiksiz bir şekilde planladınız, anahtar kelime analiziniz gerçekleştirdiğiniz, kullanıcılar doğrultusunda sitenizi optimize ettiniz. Peki rakiplerinizi takip ediyor musunuz? Hangi SEO değerlerine sahip olduklarını, hangi anahtar kelimelerde pozisyon aldıklarını güncel olarak inceliyor musunuz? Link aldıkları siteleri, nasıl link aldıklarını tespit edebiliyor musunuz?

İşte yukarıda yönelttiğimiz tüm soruların cevabı için rakiplerinizin SEO değerlerinden başlamak üzere, site içi SEO performansında sizden hangi noktalarda önde, hangi değerleri daha yüksek ve hangi anahtar kelimelerden trafik alıyorlar bunları analiz etmeniz gerekiyor. Bu konuda yine SEO araçlarını tanıttığımız yazıdan yola çıkarak çeşitli veriler elde edebilirsiniz. Çözüm ortaklarımızdan Searchmetrics, Moz ve Majestic’i kullanarak yukarıda anlattığımız verileri elde edebilirsiniz!

6. İlk Sayfa İçin Rekabet Oranlarını Belirleyin!

Bu kısımda bahsedeceğimiz rekabet oranı belirleme konusu aslında Türkçe kaynakları incelediğimizde tam cevabını bulamadığımız bir nokta. Rekabet oranlarını belirlemek için çeşitli araçları kullanabilirsiniz;

  1. MozBar ile arama sonuç sayfalarının SEO değerlerini hesaplamak

Mozilla ve Chrome kullanıyorsanız MozBar eklentisini indirerek, eklentiyi çalıştırdıktan sonra arama yaptıktan sonra sonuç sayfasında çıkan ortalama değerleri alabilir ve bir çıkarımda bulunabilirsiniz. Konu ile ilgili olarak detaylı bir yazıyı ilerleyen haftalarda yayınlayacağız.

2. Anahtar kelime araçları ile rekabet oranını ölçmek

Bu noktada Searchmetrics ve Keyword Finder ile rekabet oranlarını elde edebiliriz.

rekabet oranları

Yaz döneminin yaklaşması ile birlikte rekabet oranı yükselecek olan “Tatil” kelimesi ile ilgili bir analiz yapalım. Yukarıda Searchmetrics üzerinden “Search Volume Spread” kısmında yıl içinde aranma popüleritesini görebiliyoruz. “Competition” ile kelimenin rekabet oranını %84 olarak görüyoruz.

Keyword Finder üzerinde yaptığımız analizde ise;

kwfinder-1024x390

Arama trendlerinin yaza doğru arttığını görüyoruz. “SEO” kısmında yer alan 100 üzerinden 40 puan olarak bir rekabet oranı görünüyor. Google SERP alanında görünen tatil.com’un sıralama açısından SEO rekabet oranının 78 olduğunu görüyoruz.

 

NOT: Güncel Verilerinizi Sürekli Olarak Takip Edin!

Google’da ilk sayfada çıkmak için yürüttüğünüz SEO operasyonlarında mutlaka aylık olarak verilerinizi takip etmeli ve not etmelisiniz. Zira analitik verileri incelemeden yol haritanızı şekillendirmeniz mümkün değil. Arama motoru yazılımlarının yayınladığı güncellemeleri takip etmeli ve mevcut durumunuzu sürekli olarak incelemeniz gerekiyor. Bunun için;

Searchmetrics üzerinden SEO Görünürlüğünüzü, hangi pozisyonlarda sıralamalara girdiğinizi, hangi noktalarda düşüş yaşadığınızı, site içi SEO performansınız gibi verileri kontrol edebilirsiniz.

  • Moz üzerinden domain ve sayfa otorite değerlerinizi kontrol edebilirsiniz.