100

E-ticaret Sitesi'nin Püf Noktaları Nelerdir

E-ticaret Sitesi'nin Püf Noktaları Nelerdir

Sosyal Medyayla Dost Olun, Sosyal Medyayla Sitenizi Destekleyin

 E-ticaretin Püf Noktaları

2012 yılında yapılmış olan bir araştırmaya göre sosyal medya kullanıcılarının üçte biri şirketlere telefon numaralarıyla ulaşmak yerine sosyal medya aracılığıyla irtibata geçmek istemektedirler. Destek sayfalarınıza sosyal medya profillerinizi eklemeyi unutmamalısınız. Ayrıca sosyal medya hesaplarınızı çok iyi idare etmeli, herhangi bir bildirimi gözden kaçırmamalı, sürekli takip içinde olmalısınız. Bu şekilde bir uygulamayla müşterilerinize doğru zamanda doğru desteği verebilirsiniz.

 

Potansiyel Müşterileriniz İçin Araştırma Süreçlerini Kolaylaştırın

Bulunması kolay kapsamlı bilgiler sağlarsanızsatın alma kararı müşterileriniz açısından o kdar kolay gerçekleşir ve satışlarınızın büyüme oranları buna paralel olarak artış gösterir.Web taraması yerine satın alma sürecini kolaylaştırmanız alıcıların İnternet sitenize öncelikli kaynak olarak görmesini sağlayacaktır.

 

Bir Adım Önde Olun

Teknoloji her gerçen gün değişmekte ve ilerlemektedir. En yeni araçlar ve teknolojiler hakkında bilgi sahibi olmak için sürekli araştırmalar yapmanız gerekmektedir. Olduğunuz yerde saymak sizi rakiplerinizden geride kılar. Unutmayın her zaman önde olmanın yolu yenilikleri yakından takip etmekten ve onları uygulamaktan geçmektedir.

 

Karşılaştırmalı Alışveriş Sitelerini Unutmayın

Mükemmel bir e-ticaret siteniz olabilirancak trafiğinizi arttırmanız bir zor olabilir. Akakce, ucuzu.com ve cimri.com gibi karşılaştırmalı siteler her gün milyonlarca kullanıcıyı alışveriş sayfalarına yönlendirmektedir. Satın almaya hazır kullanıcıların sizi görebilmeleri için karşılaştırmalı arama sitelerine ürünlerinizi listelemeniz gerekmektedir. Bu sayede kullanıcılar İnternet sitenize ulaşır ve alışveriş sürecini tamamlamış olurlar.

E-ticaretin Püf Noktaları

 

Kendinizi Müşterilerin Yerine Koyun

İnternet sitenizin tasarımı basit ve net olmalıdır. E-ticaret sitenizde her zaman canlı chat sisteminiz açık olsun ve ürünlere odaklanın. Ara, göz at ve ürün al gibi bölümleri yani site akışınızı gözden geçirin veya arkadaşlarınızdan siteye incelemelerini isteyerek onlara karmaşık görünen gözden kaçırmış olduğunuz bölümleri yeniden düzenleyebilirsiniz. Bu noktada müşterilere karışık gelen, olması gerektiği gibi çalışmayan ve ya çok adımlı olan alanlara özellikle dikkat etmelisiniz. Daha sonra üzerinde gerekli düzenlemeler yapabilirsiniz.

 

Fotoğraf Kalitesinin Üzerinde Durun

İster yüksek kalite renderlar kullanın ister gerçek ürün görselleri kullanın burada önemli olan ürünleri en iyi biçimde müşteriye sunmanızdır. Ürün ve Pinterest, Instagram ve OpenSky gibi fotoğraf paylaşım sitelerinin artışı güzel fotoğraf çekimlerini zorunlu hale getirmiştir. Ürünlerin kullanımını gösteren lifestyle çekimler de geri dönüşleri ciddi anlamda arttırmaktadır.

 

 

E-ticaretin “E” sini Unutun

Ebay’ in CEO’ su John Donahoe’ ye göre satıcıların ticaret hattını iyi anlaması gerekmektedir. Artık online ve offline ticaret diye bir ayrım yoktur. Sadece ticaret vardır. Satıcılar her yerde ve herkesle global ölçekte rekabet içerisine girmektedir. Müşterilerinize sizin ürün ve ya hizmetinizi almaları için ikna edici sebepler sunmanız gerekmektedir. Kendinizi farklılaştırmanın bir yolunu bulmalı ve müşterilerinizin ilgilerini üzerinize çektiğinizden emin olmalısınız.

E-ticaretin Püf Noktaları

 

Pinterest ve Instagram’ da Yüksek Takipçiye Sahip Kişilerle Temas Kurun

Ürün kategorilerinizle ilgili geniş takipçisi olan hesaplarle veya panolarla temas kurmalısınız. Hoşlandıklarını düşündüğünüz ürünleri pinlemelerini ya da paylaşmalarını onlardan rica edebilirsiniz. Bu sayede satışlarınızı ve trafiğinizi arttırırsınız. Bu tekrarlanabilir, biraz daha hızlı ve ucuz olan yöntem kendi kendinize müşteri tabanınızı oluşturmaya çalışmaktan daha kolaydır.

 

Fiziki Satış Deneyimini Taklit Edin

Online müşteriler alışveriş için kullanmış olduğunuz kanalı önemsemez ve kaliteli bir fiziki satış deneyimi yaşamak isterler. Ürünü büyütmek, döndürmek, renkleri değiştirmek yani kısaca açıklayacak olursak ürünü fiziki ortamdaymış gibi tam anlamıyla görmek isterler. Zengin etkileşimli medya kullanan satıcılar ciddi anlamda rekabet üstünlüğü sağlar ve satışlarını diğerlerine oranla % 30 oranında arttırabilir.

 

En Önemli Nokta Sayfa

Sanal mağazanızı kurmadan önce anasayfa tasarımınıza dikkat etmenin yanında anasayfada bulunacak özelliklerinde müşterilerin kolay bir şekilde alışveriş yapabilmesine olanak tanıyan bir şekilde hazırlanmış olmasına dikkat edilmelidir. Sitenizin logosu genel olarak site tasarımınıza uyum sağlamalıdır. Hem renk hem de görsellik açısından kalitenizi ortaya koyabilmelidir. Anasayfada ürünlerin belirli bir şekilde kategorize edilmesi gerekmektedir. Yani sitenize gelecek olan kullanıcılar aradıkları ürüne saniyeler içerisinde ulaşabilmelidir. Bunu hem hızlı arama hem çok satılanlar gibi tablarla hem de sol menünüzle sağlayabilirsiniz.

 

Anasayfada Olması Gerekli Alanlar

Anasayfa tasarımı yapılırken varsa sosyal medyadaki hesaplarınızı belirten ikonlar, alışveriş sepeti, iletişim bilgileri, sipariş takibi yapabilecekleri özel alan, müşteri hizmetleri linki ve yeni kullanıcı üyelikleri yapabileceklerin alanları olması gerekmektedir. Bu alanların olması hem müşterilerinize güven verecek hem de sanal mağazanızda daha fazla gezinmelerini sağlayacaktır. Unutulmaması gereken bir nokta vardır ki; Bir siteye gelen kullanıcılar ne kadar o sitede kalırlar ise arama motorları için o kadar fazla öneme sahip olurlar.

E-ticaretin Püf Noktaları

Alışveriş Sepetinin Tasarımı ve Güvenilirliği

Bir siteden alışveriş yapacak olan kullanıcı o sitenin hem alışveriş sepetinin görselliğine hem de güvenilir olmasına dikkat etmektedir. Özellikle kredi kartı gibi alışveriş yapmakta olan kullanıcılar SSL sertifikasına ve 128 Bıt güvenlik önlemlerine dikkat etmektedirler. Bunun dışında alışveriş yapılacak alanın sade ve kullanışlı olması önemlidir. Sipariş verilen ekranda başka herhangi bir reklamın yer almaması da önemli bir konudur. Aksi halde müşteri bu reklamlara bakmak için siteden ayrılacak ve alışveriş tamamlanmadan yarıda kesilecektir.

 

E-ticaretin Püf Noktaları

Yönetim Panelinin Sade ve Kolay Anlaşılır Olması

Bir e-ticaret paketi satın aldığınızda bu paket size özel alan olan yönetim paneli ile birlikte gelir. Bu panelde siteniz ile ilgili her şeyi rahatlıkla kontrol edebilmelisiniz. Siteye verilen ve gönderilen siparişlerin kontrolünü sağlayabilmeli. Gerekli zamanlarda kampanyalar oluşturabilmeli, indirim çekleri tanımlayabilmelisiniz.